Vážený pane předsedo, vážené kolegyně a kolegové, vážení hosté, zde přítomní, i vy u on-line přenosu,
vítám vás na půdě Senátu Parlamentu České republiky na konferenci věnované umělé inteligenci — tedy technologii, která už dávno není experimentem v laboratořích, ale dynamickým hráčem v ekonomice, průmyslu i politice. AI dnes generuje nové byznys modely, akceleruje výzkum, zjednodušuje práci, zefektivňuje zdravotnictví nebo posiluje bezpečnost, současně ale přináší nepříjemné otázky o budoucnosti lidské práce, bezpečnosti dat, ohrožení soukromí, manipulaci s informacemi i o samotné roli člověka v rozhodovacích procesech.
Technologie AI se přitom rozvíjí tak prudce, že než skonči tato akce, zrodí se někde na světě jeden nebo dva nové modely.
Evropa — a Česká republika s ní — stojí v globální soutěži na rozcestí mezi USA a Čínou. Máme vynikající akademickou tradici, rostoucí startupovou scénu i první příklady úspěšných implementací. Zároveň ale čelíme fragmentaci pravidel, legislativním nejasnostem a nízké míře adopce AI v průmyslu i veřejné správě. Faktem také je, že jenom AI, natožpak konference o AI, sami o sobě nezaručí konkurenceschopnost. Tu zajistí jen chytrá politika, investice do talentů a odvaha aplikovat AI tam, kde může přinést konkrétní hodnotu.
Dnešní konference je proto prostorem nejen pro kritickou debatu, ale také diskuzí o konkrétních krocích, které nás snad posunou dál. Je i hledáním odpovědi na klíčovou otázku: Jak se prosadit v této globální soutěži, a přitom chránit hodnoty, na kterých stojí naše demokratická společnost?
Věřím, že nás čeká den plný inspirací o tom, jak se umělá inteligence stává součástí našeho „tady a teď“.
Děkuji vám, že jste dnes přišli.
—
Doufám, že s tím, co jsem nyní přednesl, více méně souhlasíte. Než dám slovo předsedovi Senátu panu Miloši Vystrčilovi, musím prozradit, že celý předcházející proslov vygeneroval model ChatGPT…
Od této chvíle, ale bude vše již v rukou bytostí z masa a kostí.
