Tři největší česká science centra – iQlandia v Liberci, Svět techniky v Ostravě a Techmania v Plzni – sahají na dno svých sil a bojují v tuto chvíli o svou záchranu.
Centra, která přes šest let seznamují děti i dospělé zábavnou formou s vědou a technikou, byla ještě donedávna téměř soběstačná a dokázala přilákat přes 1,7 milionů návštěvníků ročně. Tříměsíční koronastopka, konec školních výprav a pozvolné najíždění do původních kolejí však atraktivní organizace poslaly na pokraj krachu. Nicméně nečekají, nelení, ale bojují. Některá z nich již otevřela, jiná otevírají v nejbližších dnech, připravují bohatý program a vyzývají návštěvníky, aby je svou návštěvou přišli podpořit. Stejně tak apelují na vládu a žádají o rychlou pomoc.
Za záchranu třech nejohroženějších science center nyní začali bojovat i přední čeští vědci a technici, kteří natočili výzvu, ve které žádají veřejné i soukromé instituce i návštěvníky, aby nenechali atraktivní centra padnout. Připomínají také, že do jejich vybudování investoval stát před šesti lety 2,5 miliardy korun z veřejných zdrojů.
„Na jejich záchranu by nyní stačila investice v řádu několik jednotek milionů korun nebo systémová podpora zajišťující návštěvnost školních skupin. S tím jde ruku v ruce doporučení školám ze strany jejich zřizovatelů a MŠMT k návštěvě těchto center, neboť se nejedná jen o běžný školní výlet, ale naopak o zážitkovou formu vzdělávání,“ uvádí ředitel Hvězdárny a planetária Brno a člen Senátu Parlamentu České republiky Jiří Dušek.
„Science centra jsou klíčová pro získávání dalších generací kvalifikovaných a nadšených lidí pro vědu, výzkum a inovace, a tím i pro pokročilou ekonomiku. Taková věc se buduje dlouho, stojí hodně peněz a má velmi kvalifikované pracovníky. Zničit se to ale může během chvilky,“ připomíná předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová.
Věda najde řešení pro stávající i budoucí problémy lidstva, udělejte pro to něco — vezměte své děti a vnoučata a navštivte své science centrum,“ vyzývá nejcitovanější žijící český vědec Pavel Hobza z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.
„Je naprosto nutné, aby ta centra přežila, protože lidé, kteří tam pracují, jsou odborníci. Když je ztratíme, tak centra nebudou mít žádný vliv na další rozvoj vzdělanosti,“ varuje český astronom Jiří Grygar.
Jaká je situace v jednotlivých centrech?
iQlandia v Liberci
Obecně prospěšná společnost, která patřila mezi 10 nejnavštěvovanějších turistických cílů v České republice. Roční výnosy i náklady 50 mil. Kč, soběstačnost 99 %, ztráta tržeb za duben a květen 10 mil. Kč, v dubnu propustili 30 % zaměstnanců, bez pomoci na podzim musí jít do insolvence.
Svět techniky v Ostravě
Je součástí zapsaného spolku Dolní oblast Vítkovice, roční výnosy i náklady 40 mil. Kč, ztráta za březen a duben 5 mil. Kč, v současnosti uvolnila všechny zaměstnance na dohodu a využívá aktivně program Antivirus.
Techmania v Plzni
Obecně prospěšná společnost, roční výnosy i náklady 50 mil. Kč, soběstačnost
66 %, ztráta za březen a duben 6 mil. Kč, v dubnu zřejmě propustí 65 % pracovníků, pak bude otevřeno jen 4 dny v týdnu
VIDA! science centrum Brno
Příspěvková organizace Jihomoravského kraje, roční výnosy i náklady cca 60 mil. Kč, soběstačnost 35 %, ztráta za březen a duben 2 mil. Kč, nyní bez úspor, nicméně nejméně problematická, drží ji nad vodou zřizovatel a město Brno