Jakub VÁCHA, moderátor
Hvězdárna v Brně dnes otevřela největší 3D Planetárium ve střední Evropě. Diváky v promítacím sále prostorově přenese třeba do doby velkého třesku. Speciální technologii za 40 milionů korun se vyrovnají jen projekce v německém Hamburku nebo polské Varšavě.
osoba /Zdroj: Hvězdárna a planetárium Brno/
Newton si položil otázku, proč jablka nepadají nahoru, ale vždy dolů. Může za to gravitace, auvajs.
Ondřej ŠIMEČEK, redaktor
Právě tajemství zemské přitažlivosti odhaluje nepředvídatelný robot v novém 3D představení kouzelnickému učni Felixovi. Zákony Isaaca Newtona nejsou ale jediným přírodním jevem, který teď brněnské planetárium představuje, plastičtější verzi.
Jiří DUŠEK, ředitel, Hvězdárna a planetárium Brno
Po obvodu té kopule, která má průměr 17 metrů, jsou speciální datové projektory. Jeden je tady vlastně za námi. Vy když si nasadíte takové speciální brýle jako mám já teďka na sobě, tak vlastně uvidíte ten plastický obraz.
Ondřej ŠIMEČEK, redaktor
Od běžných, které už roky znají milovníci filmu v kinech se ale výrazně liší.
Jiří DUŠEK, ředitel, Hvězdárna a planetárium Brno
Ty sklíčka obsahují speciální tekuté krystaly, které s pomocí vysílačky komunikují s projekčním systémem a vždy vám 60 za sekundu, za kterou buď pravé nebo levé oko.
Ondřej ŠIMEČEK, redaktor
Výsledný obraz si dotvoří sám lidský mozek. Za promítaný vesmírem ale stojí speciální počítačový systém v útrobách digitária. Kvůli synchronizaci obrazu musí být seřízený na milisekundy.
Jiří DUŠEK, ředitel, Hvězdárna a planetárium Brno
Jeden ten film má objem zhruba 1 až 2 terabajty. Jenom ta příprava té projekce trvá několik dní.
Ondřej ŠIMEČEK, redaktor
Samotné promítání potom musí šetřit se zoomováním nebo rychlými střihy. Aby se divákům neudělalo špatně. Brněnská hvězdárna se už od roku 2005 mění v multi vizuální centrum. Po vzniku 3D planetária je dalším cílem v těchto místech postavit až 25 metrů vysokou sluneční věž. Ondřej Šimeček, Česká televize.
Zdroj: Události v regionech – Brno, ČT 1, 2. 10. 2018