Evropská komise před dvěma lety předložila návrh na ukončení střídání letního a středoevropského (nebo také „zimního“) času. Zatímco Evropský parlament již v březnu 2019 návrh směrnice s některými změnami podpořil, zástupci členských států evropské sedmadvacítky se dosud shodnout nedokázali.
Souvislosti týkající se návrhu a závěry vědeckých studií k problematice sezónního střídání času představí odborníci, kteří vystoupí na online semináři pořádaného Výborem pro záležitosti EU Senátu Parlamentu České republiky na Hromnice – tedy 2. února 2021 od 10.00.
Odkaz na online vysílání v úterý 2. února od 10.00 (a záznam)
Tématem budou zejména dopady na lidský organismus i sociologické aspekty. Zásadní bude také pohled ministerstva dopravy, které dlouhodobě apeluje na sladění času s okolními zeměmi, aby nedocházelo k chaosu na mezinárodních vlakových i leteckých linkách.
„Bohužel jsme nyní v situaci, kdy by se již letos měly všechny státy rozhodnout k jaké variantě – „letní“ nebo „zimní“ se přikloní. Nicméně finální rozhodnutí zatím nikde nepadlo. Víme jen, že posouvání hodinových ručiček o hodinu zpět nebo dopředu by mělo po více než čtyřiceti letech definitivně skončit,“ uvedl organizátor semináře a místopředseda Výboru pro záležitosti EU Jiří Dušek (Pro region).
Odborné organizace dlouhodobě poukazují na prospěšnost ustálení se na středoevropském, často označovaném jako „zimním“, čase.
„Ponechání trvalého středoevropského času poskytne lepší seřízení našeho časového biorytmu s denní dobou a tím bude mít pozitivní dopad na zdraví člověka,“ shrnula své závěry Alena Sumová z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR, která své bádání na toto téma představí na webovém seminář. Svůj pohled nabídne se také Dana Hamplová ze Sociologického ústavu Akademie věd. Jana Zatloukalová z Oddělení pro EU Kanceláře Senátu zase doplní aktuální informace o stavu projednávání návrhu v orgánech Evropské unie. Pohled ministerstva dopravy nabídne Petra Holubičková.
PROGRAM
Střídání času v Evropě sice formálně odzvonilo, prakticky tomu tak ale není a situace je lehce nepřehledná. Tímto seminářem chce Výbor pro záležitosti EU Senátu PČR navázat na seminář pořádaný Ministerstvem dopravy zhruba před rokem, informovat o současném stavu projednávání a také o souvislostech času, ať střídavého nebo středoevropského či dokonce trvale letního, se životy lidí.
10:00 hod. Kde se vzal střídavý čas? Jiří Dušek, místopředseda Výboru pro záležitosti EU Senátu PČR
10:15 hod. Seřízení lidského časového biorytmu s denní dobou Alena Sumová, Fyziologický ústav Akademie věd ČR
10:25 hod. Sociologické aspekty střídání času Dana Hamplová, Sociologický ústav Akademie věd ČR
10:35 hod. Stav projednávání v rámci EU Jana Zatloukalová, Kancelář Senátu PČR
10:45 hod. Pohled Ministerstva dopravy Petra Holubičková, Ministerstvo dopravy ČR
Seminář Výboru pro záležitosti EU Senátu PČR
Středoevropský, letní nebo střídavý čas?
2. února 2021 od 10.00 hodin
on-line formou prostřednictvím platformy Webex
Odkaz na přímý přenos i záznam najdete stránkách
Více informací o střídání času hledejte na www.stredoevropskycas.cz