Procházet se Brnem a při tom mít po ruce informace o tamních vědeckých a vzdělávacích institucích nebo technických zajímavostech města. Takové zpříjemnění čeká na všechny, kteří využijí mobilní aplikaci nebo tištěnou mapu, jejichž vydání zajišťuje brněnská hvězdárna. Obě formy vzniknou letos v létě.
Řadě lidí se nápad líbí. „Rád se o vědě dozvídám. Představa, že budu chodit městem a hledat tabule, mě úplně neláká, mobilní verze je skvělý nápad,“ popsal svůj názor Brňan David Růžička.
Podobný názor mají i další dotázaní. „Brno je známé díky kavárnám. Když za mnou někdo přijede, ráda bych návštěvu vzala i jinam než na kávu,“ sdělila Brňanka Tereza Zapletalová.
Za mapu lidé platit nebudou. „Padesát tisíc kusů rozdáme třeba na volně přístupných vzdělávacích akcích, jako je Festival vědy anebo Noc vědců,“ uvedl ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek. Zájemci mapu získají také od dalších institucí, které s hvězdárnou na projektu spolupracují.
Mobilní verze průvodce nabídne navíc k té papírové kromě Brna i vědu a zajímavosti Jihomoravského kraje. „Jakmile tištěnou mapu rozdáme, vznikne další. Elektronickou verzi budeme postupně aktualizovat,“ dodal Dušek.
Krajské zastupitelstvo na propagaci vědy a techniky v regionu přispěje skoro třemi miliony korun. „Jižní Morava je centrem vědeckého výzkumu a my se snažíme ukázat všem, jak moc je věda zajímavá,“ uvedl náměstek jihomoravského hejtmana Jan Vitula.
Zdroj: Brněnský deník 10. července 2018