V polovině září jsem měl unikátní příležitost podpořit existenci Manětínské oblasti tmavé oblohy – asistoval jsem u znovupodepsání memoranda o spolupráci místních obcí při ochraně umělým světlem neušpiněné noci. Nejde o to, aby se všude zhaslo, ale aby se svítilo tak, jak je potřeba, tam, kdy je potřeba, a tehdy, je potřeba.
Už jsme zapomněli, jaké je to žít ve tmě. Dnes skoro všude svítí nějaké světlo. K čemu je nám pohled na hvězdy? Chceme po západu Slunce plnohodnotně žít! Potřebujeme světlo, abychom viděli na vlastní rodinu, mohli se bavit, sportovat. Tma se stala metaforou neblahého nebo nešťastného pocitu. Ve tmě přece žijí strašidelné bytosti, ze tmy se stal symbol strachu.
Tempo světla ve veřejném prostoru ale rychle roste. Více než 80 procent světové populace a 99 procent všech Evropanů nebo Američanů trpí nedostatkem tmy. Světlá obloha způsobená lidskou činností je jednou z nejrozšířenějších forem znečištění, které má negativní vliv na kvalitu životního prostředí. Tma je ale důležitá pro všechny živé organismy. Dokáže je informovat o čase. Přirozené střídání světla a tmy během 24 hodin seřídilo naše vnitřní biologické hodiny, tak, abychom byli aktivní v průběhu dne, a naopak v noci odpočívali. Regenerace organismu není závislá jenom na spánku. Když jsme v noci ve tmě vzhůru, je na tom naše tělo i mysl ráno výrazně lépe, než když bdíme na světle.
Proto je jenom dobře, že jsou i v České republice místa, kde se snaží uchránit zbytky přirozené tmy Manětínská oblast tmavé oblohy na pomezí Plzeňského a Karlovarského kraje je odlehlá, přesto ale snadno dostupná. Rozkládá se na ploše 346 km^2 a zahrnuje katastry obcí Manětín, Nečtiny, Štichovice, Hvozd, Štědrá, Pšov, Bezvěrov, Krsy, Dražeň a část katastru Toužim.
Založena byla s cílem chránit noční prostředí v regionu před nárůstem světelného znečištění, informovat laickou i odbornou veřejnost o zachovalém nočním prostředí v regionu, vzdělávat v této problematice a propagovat ochranu nočního životního prostředí s důrazem na tmavé nebe. Také podporuje šetrné formy turistického ruchu v oblasti a přispívá tak k jejímu rozvoji.
Dobrý výhled je třeba u kapličky ve Vladměřicích, vyhlídky nad vsí Lažany, v místech zaniklé obce Umíř nebo třeba od vysílače Krašov. Určitě se sem zajeďte podívat.