Jako výlet do jiného, dosud nepoznaného světa. Jako cesta vesmírem, který obklopí poutníka téměř ze všech stran. Divák má až touhu sáhnout si na objekty, které tvoří děj promítaného příběhu, jenž je díky technologii strhující podívanou.
Takové jsou dojmy prvních návštěvníků, kteří už mohli v předpremiéře okusit kouzlo brněnského 3D digitária. Tedy technologie, kdy se děj promítá na velkou polokouli, 17 metrů v průměru, a diváci se speciálními brýlemi sledují film vleže na polohovatelných sedačkách.
Brněnská projekce je v současnosti nejmodernější v Evropě a podobná technologie je k vidění pouze v Hamburku a ve Varšavě, kde má však „promítací“ polokoule menší průměr, takže je celkový vjem přece jen o něco chudší.
„Většina z diváků samozřejmě má za sebou prožitky ze sledování 3D filmů v kinech, ovšem zážitek na naší hvězdárně je přece jen o něčem jiném. Je mnohem plastičtější a celkově silnější,“ představuje novinku ředitel brněnské hvězdárny, kde se digitárium nachází, Jiří Dušek.
„Snímek se totiž nepromítá v prostoru místnosti, jakou je kino, kde jsou efekty znát především zepředu, ale na polokouli nad hlavou, což umožňuje zážitek vnímaný jakoby kolem sebe. A tento pocit je ještě umocněn technologií speciálních brýlí, které jsou zcela jiné než ty, co známe z kin,“ vysvětluje ředitel.
„Námi používané brýle totiž obsahují tekuté krystaly a spolu s promítací technologií, se kterou komunikují, umožňují vyslat do mozku diváka 120 snímků za sekundu, přičemž šedesát z nich je určeno pouze pro pravé a dalších šedesát zase pro levé oko. Díky tomu se daří vytvořit třetí rozměr, kdy objekty kolem nás vnímáme doslova plasticky,“ dodává Dušek.
Uvedenou technologii v současné době vyrábějí pouze tři společnosti na světě. Dvě z nich jsou v USA, třetí, která byla instalována v Brně, pochází z Francie. Digitárium, což je mimochodem „domácí“ vytvořené sousloví pro digitální planetárium, vzniklo na hvězdárně před šesti léty a za tu dobu jej navštívilo přes 650 000 diváků, a dokonce se zde konal i celosvětový festival filmů pro tato zařízení, která mají ve světě stále větší oblibu a výroba snímků pro ně je velkým byznysem.
Přestavba do nynější podoby, která zahrnovala instalace technologií i modernizaci sálu, trvala dva měsíce a radnici přišla na 39 miliónů korun.
Zdroj: Právo, 3. 10. 2018, http://pravo.novinky.cz/