Jedinečný projekt i výstava dává onkologickým pacientkám naději. Nyní míří do Senátu.

Ojedinělý projekt Nebýt na to sama, který podporuje ženy v onkologické léčbě, pokračuje ve své úspěšné misi. Další zastávkou pro šíření nadějných příběhů je Senát Parlamentu České republiky. Představí se při ní ženy, které mohou nejen inspirovat, ale zároveň dají naději, že na tak závažnou nemoc nejsou pacientky nikdy samy.
„Onkologické onemocnění dokáže obrátit život vzhůru nohama. Otestuje vztahy, odvahu i vytrvalost. Ale přinese také trochu jiný pohled na život. Jsem proto rád, že mohu poskytnout prostor pro sdílení zkušeností a podpořit další ženy, které se potýkají s podobným osudem. Věřím, že nejen samotná výstava, ale i celý projekt Nebýt na to sama dokáže částečně usnadnit cestu léčbou, nabídnout aktivity, které jsou prospěšné nejen pro pacientky samotné, ale i pro jejich blízké – partnery, děti. Této iniciativy si vážím o to víc, když vím, že většina příběhů je vázaných na Masarykův onkologický ústav v Brně -nejkomplexnější onkologické centrum v České republice. Jejich práce s nemalými úspěchy si zaslouží celostátní uznání, pro které je Senát ideální půdou,“ uvedl senátor Jiří Dušek, pod jehož záštitou se výstava v horní komoře Parlamentu ČR koná.
Vernisáž výstavy třinácti příběhů se uskuteční v úterý 26. 9. od 17.00 v Přísálí Jednacího sálu a potrvá do 8. října. Tato putovní expozice navazuje na kalendář s názvem Nebýt na to sama. Ukazuje skutečné příběhy žen, jenž každá má svůj osud a svoji životní cestu, ale jedno mají společné – nevzdaly se a udělaly maximum proto, aby navzdory překážkám dál mohly jít za svými sny.
Společenského setkání se zúčastní zapojené ženy s rodinami, lékaři a další účastníci projektu. Hudebního doprovodu se zhostí Felix Slováček, tatínek Anny Slováčkové, která se kvůli své diagnóze stala patronkou projektu.
„S nemocí ženy často onemocní celá rodina, proto je její plné uzdravení a návrat do života naším hlavním cílem. “Uzdravení ženy=uzdravení rodiny” uvádí MUDr. Marek Svoboda ředitel Masarykova onkologického ústavu, který výstavu také uvede.
Příběhy žen zobrazují jejich jedinečnou osobnost, křehkou krásu i sílu, objevenou v sobě při boji s nemocí. Přinášejí nám všem poselství o nejcennější hodnotě, kterou v životě máme, a tou je zdraví. Jsou symbolem odvahy a inspirace.
„Nemoc mne hodně změnila, potkala jsem spoustu skvělých lidí a uvědomila jsem si, že v životě jsou důležitější věci.“ říká Barbora Šmírová, na kterou rakovina zaútočila v jejích dvaadvaceti letech. Takto začíná jeden z příběhů žen, která se rozhodla sdílet svůj příběh.
„Nejtěžší pro mne byla samotná operace, která byla náročná psychicky i fyzicky. Po chemo nemáte vlasy, řasy, ani obočí a najednou nemáte ani prsa a jste celá rozřezaná, což je dost bolestivé. Ženství je v háji,“ přiznává otevřeně Kamila Peková.
Putovní výstava, kde je možné si nejen příběhy přečíst, ale i zhlédnout, zamířila v průběhu roku na řadu krásných míst. Jedno z prvních míst byl Masarykův onkologický ústav, kde byla výstava zahájena ředitelem Masarykova onkologického ústavu. Následovala řada dalších míst Fakultní nemocnice Bohunice, Lékařská fakulta Masarykovy univerzity, Augustiniánské opatství, Obchodní centrum Olympia Brno, Galerie Vaňkovka, Hodonín, Kyjov, Ratíškovice, Fakultní nemocnice Plzeň a výstava byla také součástí oslav padesátého výročí založení znojemské nemocnice. Nyní výstava míří do Senátu ČR.