Jihomoravský kraj je nejen zaslíbený dobrému jídlu, pití a krásným ženám, ale navíc sklízí bohatou úrodu na poli těch nejzajímavějších vědeckých projektů. A všichni přitom mohou být u toho! Říká Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno
Pane řediteli, je skutečně jižní Morava vědeckým centrem České republiky?
Ano. V Brně, ale také v celém kraji najdete spoustu špičkových společností, které posouvají poznání tohoto světa dál. Jsem vystudovaný astrofyzik, takže dokáži posoudit spíše příbuzné obory, ale kdo ví, že se tady montují části družic, které zajišťují celosvětovou telekomunikaci nebo poletí k Marsu či Jupiteru? Je tu však i CEITEC, tedy významné biomedicínské laboratoře, které mohou zasáhnout do budoucnosti českého zdravotnictví. Zmínit se musí i fakt, že třetina všech elektronových mikroskopů na světě pochází právě z Brna.
Upřímně, je škoda, že se o tom až tak moc neví…
To se snažíme změnit. Věda je dneska velmi komplikovaná a někdy připomíná nesrozumitelnou středověkou magii, avšak díky přispění úřadu Jihomoravského kraje letos výrazně podpoříme několik akcí, které právě propagují vědu a kritické způsoby myšlení, stejně jako instituce, které se vědě a popularizaci vědy věnují… Jen houšť a ještě větší kapky!
Můžete prozradit více?
Samozřejmě a velmi rád. Hned počátkem září to bude Festival vědy. V areálu dopravního hřiště Riviéra v Brně se budou prezentovat hned dvě desítky institucí. Program v pátek 7. září je zaměřen na školy, v sobotu 8. září na rodiny s dětmi. V říjnu to bude Noc vědců, pak Bastlefest, festival Prototyp, v prosinci Svátek světla. Kromě toho vychází i mapa – v tištěné verzi města Brna a mobilní verzi celého Jihomoravského kraje – s návody, kde se potkat s vědou.
Pokud vím, zajímavé věci se budou dít i u vás na hvězdárně?
Ano, počátkem října otevíráme největší 3D planetárium ve střední Evropě. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších investic města Brna do neformálních způsobů vzdělávání a já mohu slíbit, že to bude úžasná podívaná!
Máte pravdu, že základem všeho je dobré vzdělání.
Přesně tak. Proto i v tomto roce realizujeme projekt Prvňáčci v říši vědy. Novopečení školáčci ve školách, jejichž ředitelé o to projevili zájem, není jich málo, celkem přes 7 tisíc, dostanou v první dny školního roku volné vstupenky do Archeoparku Pavlov, Hvězdárny a planetária Brno, Mendelova muzea Masarykovy univerzity, Technického muzea v Brně a VIDA! science centra. Smyslem není, aby ze všech byli vědci, ale aby je návštěvy v těchto úžasných institucích inspirovaly k úvahám o světě kolem nás.
To je ale spousta práce, že?
Je a není. Na všech těchto institucích jsou lidé, kteří považují propagaci vědy za naprostou samozřejmost. Vždyť jen díky bezpočtu vědců je náš svět tak krásný a pohodlný. Měli bychom si to připomínat na každém kroku!
Zdroj: 5+2, iDnes.cz